Na Extrém maratóne sa darilo dvojičkám Čurlejovcom

KOŠICE. Metropola východného Slovenska hostila poslednú júlovú sobotu 17. ročník Extrémmaratónu.

Podujatie má v názve slovo Extrém, ktoré súvisí nielen s tým, že väčšinou je v tomto období veľmi horúce počasie, ale najmä s celkovým prevýšením – s nastúpanými vyše 599 metrami, ktoré ho zaraďuje k najťažším cestným maratónom v Európe.
Z tohto dôvodu sa na štarte nezvykne zísť také početné pole vytrvalcov ako na iných podujatiach, pretože na zvládnutie takejto náročnej trate si tak veľa bežcov netrúfa.

V tomto roku bolo počasie príjemnejšie ako v minulých ročníkoch – teplota na štarte dosahovala celkom príjemných 18 stupňov Celzia a vyšplhala sa „iba“ k 23 stupňom Celzia v závere podujatia.
Na štart sa postavilo 59 statočných z rôznych oblastí Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska.
V cieli 42,195 m dlhej trate starostliví usporiadatelia z BK 05 Košice – Furča klasifikovali všetkých štartujúcich.

„Tohtoročný ročník Extrémmaratónu bol prvým maratónom na Slovensku, ktorý sa konal po koronakríze. Vzhľadom na jeho veľmi ťažký profil a situáciu s koronavírusom prišlo nečakane dosť pretekárov. Príjemne prekvapil počet štartujúcich žien, ktoré tvorili skoro tretinu štartovného poľa,“ vyjadril sa riaditeľ pretekov Zdeněk Bohuněk.
Mužom kraľoval už štvrtý raz Jozef Čurlej ml.

Trať najrýchlejšie zvládol 39-ročný Jozef Čurlej ml. z domáceho 05 BK Furča Košice.
Po prvenstvách v rokoch 2017, 2018 a 2019 sa pracovníkovi Katedry hygieny a bezpečnosti potravín SPU Nitra podarilo získať ďalšie v rade. Ba dokonca dosiahol svoj najlepší čas na tomto podujatí 3:00:47 hod. a iba 47 sekúnd zaostal za hranicou slovenskej maratónskej extratriedy.
Striebornú priečku si vybojoval o 11 rokov mladší Adrián Kiapeš z Lučenca, ktorý za časom víťaza zaostal o takmer 8 minút.
Bronz v celkovom poradí si k našim severným susedom odniesol 47-ročný Poliak Antoni Wilk bežiaci v drese KKB Mosir Krosno.
Excelentný výkon Evy Čurlejovej

V súťaži žien si víťazné repete pripísala sestra víťaza – jeho dvojička Eva Čurlejová, ktorá obhájila prvenstvo z vlaňajška.
Bežala dokonca o 22 minút a 41 sekúnd rýchlejšie ako pred rokom a jej výkon 3:26:00 hod. patrí k najlepším v histórii tohto podujatia.

Predbehlo ju iba 8 mužov! Na Slovensku táto sympatická bežkyňa nepatrí k známym pretekárkam – jednak preto, že beháva viac so psami ako sama (pred týždňom dokonca absolvovala 80 km dlhú súťaž s kumulovaným prevýšením 4 300 m), ale najmä pre skutočnosť, že pracuje ako lekárka v Olomouci.
Domov sa vracia počas roka iba niekoľkokrát. To, čo sa jej však v tomto roku na Furči podarilo, určite v bežeckej rodine neostane nepovšimnuté.

Druhú priečku v celkovom poradí si vybojovala 33-ročná Poľka Aldona Sepeši žijúca vo Valalikoch, tretiu si na svoje konto pripísala o 12 rokov staršia Eva Marková z BK Steel Košice, ktorá o 4 sekundy predbehla predvlaňajšiu víťazku Ildiko Varga z Maďarska.
Spokojnosť riaditeľa pretekov

Po skončení podujatia bol riaditeľ pretekov Zdeněk Bohuněk spokojný.

„Bežci podali vzhľadom na profil trate pekné výkony. Bežalo sa štyri razy po promenádnom chodníku zo sídliska Furča na Zelený dvor a späť v príjemnom prostredí. Vzhľadom na to, že koruny stromov okolo chodníka sú na rozdiel od minulých ročníkov hustejšie a vyššie, podmienky boli znesiteľnejšie ako keby sa bežalo v otvorenom priestore. Slnko pražilo bežcom priamo na hlavu iba na krátkych úsekoch. Som rád, že na štarte sme privítali slovenskú rekordérku v počte odbehnutých maratónov, 72-ročnú Evku Seidlovú z Tlmáč i bývalého majstra sveta v behu na 100 km Jánosa Bogára z Maďarska i väčší počet kvalitných bežcov ako v minulých ročníkoch. Potešilo ma nevídané prvenstvo dvojičiek Jozefa a Evy Čurlejovcov z nášho usporiadateľského klubu, ktorých na trati povzbudzoval ich otec, sám aktívny bežec,” povedal Bohuněk a na margo ďalšieho ročníka dodal:

„Už v týchto dňoch začíname prípravy na ďalší z maratónov – Furčiansky maratón s podtitulom Memoriál Štefana Semana, ktorý sme na jar kvôli koronavírusu museli presunúť na neskôr. Jeho predbežný termín je plánovaný na 17. novembra. Veríme, že epidemiologická situácia dovolí, aby sa konal. Budeme potom môcť vyhodnotiť i dvojkombináciu maratónov konaných v jednom roku na Furči.“
Fakty

Muži:
1. Jozef Čurlej – 05 BK Furča Košice- 3:00:47 hod
2. Adrián Kiapeš – Lučenec – 3:08:43 hod
3. Antoni Wilk – Poľsko/KKB Mosir Krosno- 3:16:00 hod

Ženy:
1. Eva Čurlejová – 05 BK Furča Košice – 3:26:00 hod
2. Aldona Sepeši- Poľsko/ Valaliky – 4:02:36 hod
3. Eva Marková – BK Steel Košice – 4:07:14 min

Čítajte viac: https://kosice.korzar.sme.sk/c/22457053/na-extremmaratone-sa-darilo-dvojickam-curlejovcom.html

Odporúčané články