Kaľavský bežal rýchlejšie ako plánoval.

• Danica Bozova
  • 17/04/2019
  • 0 Komentáre

Furčiansky maratón s podtitulom Memoriál Štefana Semana organizuje bežecký klub 05 Furča Košice ako spomienku na úspešného vytrvalostného bežca, ktorý tragicky zahynul počas tréningového bežeckého sústredenia vo Vysokých Tatrách pod Veľkou Svišťovkou vo februári 1997.

Na štart 16. ročníka tohto podujatia sa napriek nevľúdnym podmienkam (chlad a dážď) postavilo 116 statočných - maratóncov i členov dvojčlenných polmaratónskych štafiet z rôznych oblastí Slovenska, Česka a Maďarska.

Maratónci absolvovali šesť okruhov po promenádnom alfaltovom chodníku zo sídliska Dargovských hrdinov smerom na Zelený dvor a späť.

Je to jeho srdcovka

Po absolvovaní 42,195 km najskôr zo všetkých pretekárov cieľovú pásku preťal 43- ročný veterán Július Kaľavský bežiaci v drese All4Run Margecany.

K celkovým prvenstvám z rokov 2014, 2015 a 2017 teraz pridal ďalšie.

Dokonca v osobnom rekorde na tejto trati (2:47:30 hod).

Hoci je zameraním trailový bežec preferujúci behy v teréne, toto podujatie je jeho srdcovou záležitosťou, hoci sa beží po alfaltovom povrchu trate.

„Bežal som tu jedenástykrát za sebou. Chodím tu preto, lebo som tu bežal prvý maratón v živote a mám to tu rád,“ doplnil po dobehnutí.

„Pôvodne som plánoval bežať pomalšie, vôbec som si nemyslel, že by som zabehol pod 2:50. Keďže však bolo studené počasie, tak som dosť rýchlo rozbehol prvú polovicu, lebo mi bola zima. Potom som si hovoril, že už nebudem spomaľovať. Darilo sa mi bežať celý čas dosť vyrovnane,“ dodal víťaz.

Striebro si vybojoval 38-ročný člen domáceho klubu BK 05 Furča Košice Jozef Čurlej, ktorý za víťazom zaostal takmer 8 minút.

Bronzový skončil 52-ročný Pavol Dubovský z ŠK Podbiel.

Víťazný hetrik Maďarky

Medzi ženami dominovali veteránky, ktoré obsadili celý stupeň víťazov v celkovom poradí bez rozdielu veku.

Prvé husle od štartu až do cieľa hrala 59-ročná Maďarka Ildikó Varga.

Aktuálna traťová rekordérka z roku 2017 a víťazka z vlaňajška pridala tretí triumf v rade (3:46:14 hod.).

„Keď vyhrám, je to vždy dobrý pocit,“ povedala na margo svojho prvenstva.

O dve minúty a 12 sekúnd za víťazkou preťala cieľovú pásku 56-ročná Sviťanka Danica Božová v drese Bežeckého klubu Poprad.

Bronz, presne rovnako ako vlani, si vybojovala 44-ročná Košičanka Eva Marková, ktorá dobehla s mankom ďalších takmer piatich minút.

Sprievodným podujatím bola súťaž dvojčlenných štafiet 2 x polmaratón.

Najrýchlejší v cieli boli pretekári BK Steel Košice Slavomír Albrecht a Rudolf Verba.

Ženským štafetám kraľovali bežkyne TJ Metropol Košice Zuzana Suszter a Beáta Kopčáková.