Oboznámenie so spracovaním osobných údajov - GPDR Čítaj viac
Články / Príspevky

Verný 40 rokov

  • Vladimír Mezenvec
  • 16/03/2015
  • 0 Komentáre
  • Zdroj: neuvedený

Odvtedy absolvoval 128 maratónov, päť behov na 50 km a jeden na sto kilometrov. Absolvoval maratóny v Londýne, Monaku, Holandsku, Nemecku, Maďarsku a, samozrejme, desiatky na Slovensku. Najkrajší je však ten doma, košický. O to viac sa teší na jeho 85. ročník, veď preňho bude zároveň jubilejný: 40 rokov aktívnej vernosti MMM, s takým niečím sa nemôže pochváliť nikto. Nie náhodou má Juraj Fotul čestný titul "Služobne najstarší maratónec na Slovensku".

Mestský okruh by nemenil
Tí skôr narodení Košičania poznajú Fotulovcov ako športovú rodinu. Je ich šesť detí a až na jedného sa všetci aktívne venovali športu. Najstaršia Eva bola šermiarka, Alexander športový gymnasta, Peter dal prednosť vode - plávaniu a kanoistike a z dvoch bratov - Juraja a Viktora - vyrástli bežci- vytrvalci, bez oboch si MMM dnes ani nemožno predstaviť. Juraj sa stal známym maratóncom aj napriek svojej profesii - ťažko by bolo nájsť na Slovensku ešte jedného bežca- vytrvalca, ktorý je šoférom z povolania. Pritom stihol ročne nabehať v priemere 4 000 km a podieľal sa na výchove svojich troch detí. Okrem toho sa po roku 1989 stal prvým aktívnym bežcom - členom organizačného výboru MMM. Zároveň patrí medzi hlavných organizátorov Furčianskeho maratónu. Ako športovec, ktorý sa venoval celé štyri desaťročia vytrvalostným bežeckým disciplínam, vie o maratónoch svoje: "Nechcem nikomu vstupovať do svedomia, ale neviem pochopiť, prečo vtedajší organizátori MMM brzdili jeho rozvoj tým, že určovali tvrdé časové limity a nechápali, že maratónske behy sú masové podujatia pre všetkých, ktorí pravidelne trénujú. Našťastie, veža sa zmenilo. Priznám sa, že ani ja som dlho nechápal, čo znamenajú skutočné mestské maratóny a bol som za zachovanie pôvodnej trate Košice - Seňa a späť. Stačilo mi však iba raz zabehnúť maratón ulicami mesta a už by som nikdy nemenil. Maratón v košických uliciach má svoju neopakovateľnú a príťažlivú atmosféru, podobnú tej v Londýne a Monaku," hovorí Juraj Fotul, ktorý sa v súčasnosti môže pochváliť titulom majstra SR v behu na 50 km v kategórii nad 60 rokov a prvenstvom na Liptovskom maratóne v tej istej vekovej kategórii.

Lepšie ako v premiére
"Neviem, čím to je, ale s pribúdajúcimi rokmi mi rastie aj chuť na behanie. Pritom sa už vôbec nezaujímam o preteky na tratiach dlhých desať či pätnásť kilometrov, sú pre mňa prikrátke... Mrzí ma však, že maratónov na Slovensku ubúda, len u nás na východe republiky zanikli dva - Zemplínsky a Podvihorlatský. Asi je to aj preto, lebo sa bežali na cestách počas plnej premávky. Možno keby vo Vranove a Michalovciach pripravili mestské okruhy pri vylúčení automobilovej dopravy, teda tak, ako je to v Košiciach, určite by tieto dva maratóny v Zemplíne prežili." S akým cieľom sa postaví J. Fotul v nedeľu 5. októbra na štart 85. ročníka MMM? S jediným - dosiahnuť lepší čas ako pri svojej maratónskej premiére pred štyridsiatimi rokmi!


Komentáre

Žiadne komentáre.

Komentár môžu pridávať len registrovaný a prihlásený uživatelia Prihlásiť sa

Vyhľadávanie